HANEN® kurz
pre rodičov detí, ktoré sa oneskorujú v reči

Kurz je určený  

rodičom/ opatrovníkom detí od 0-5 rokov, ktoré sa oneskorujú v reči
 • vôbec nehovoria
 • používajú niekoľko slov alebo gest
 • alebo spájajú niekoľko slov

Žiadna alternatívna novinka!

Tento kurz je vedený certifikovaným logopédom a je založený na dôkazoch - to znamená, že je vedecky dokázané, že po jeho absolvovaní Vaše dieťa zlepší svoje komunikačné schopnosti.

HANEN centrum®

je Kanadská nezisková charitatívna organizácia založená v roku 1975. Jej cieľom je poskytovať potrebné informácie a vzdelanie rodičom aj odborníkom - logopédom. Oni sú totiž tí, kto pomáha deťom rozvíjať jazykové schopnosti. 

HANEN centrum® vytvára ucelené kurzy pre rodičov a školí logopédov po celom svete, ktorí tieto kurzy vedú. Okrem toho organizuje vedecké výskumy, aby sa overilo, či sú tieto programy naozaj efektívne.

Na rozprávanie musia byť dvaja® je jedným z týchto ucelených programov a je určený pre rodičov detí, ktoré sa oneskorujú v reči.

Viac o centre HANEN®, o jeho ďalších programoch, zoznam certifikovaných logopédov a dostupné materiály pre rodičov (v angličtine) nájdete na originálnej stránke centra HANEN® : www.hanen.org 

Ak Vy vyladíte svoju reč a prístup, 

dieťa Vás odmení prvými konverzáciami.Na rozprávanie musia byť dvaja®

je pre rodičov.

Ako už samotný názov kurzu napovedá: žiadne dieťa nezačne rozprávať samé od seba. Deti sa naučia rozprávať, pretože to vidia u nás, dospelých. Svoje prvé slová deti adresujú mame, otcovi, prípadne inému opatrovníkovi. Osoby, ktoré trávia s dieťaťom väčšinu času, sú najlepším a najčastejším partnerom na rozprávanie. Preto tento program nepracuje s Vaším dieťaťom, ale s Vami, rodičmi.

Naučí Vás:

 • ako Vaše dieťa komunikuje teraz a aké nové veci sa môže naučiť v najbližšej dobe
 • čo vlastne Vaše dieťa motivuje k rozprávaniu
 • ako zapojiť dieťa do prvých konverzácií ešte skôr, ako vôbec začne rozprávať
 • ako premeniť bežné denné situácie na príležitosť komunikovať
 • ako vyladiť svoju reč tak, aby z nej Vaše dieťa čerpalo čo najviac

Keď rodičia nemajú veľa času...

Veľa rodičov nemá čas sadnúť si a "trénovať" logopédiu s dieťaťom. A v tom je krása programov HANEN®. Nemusíte si s dieťaťom "sadnúť a robiť Hanen" každý deň aspoň hodinu... Program HANEN® Vás naučí stratégie, ktoré začleníte do každodenných aktivít. Budete "robiť Hanen" počas prebaľovania, cestou zo škôlky, pri raňajkách či domácich prácach... jednoducho vždy, keď ste s dieťaťom.Na kurze sa naučíte nové a krásne spôsoby, ako s Vaším dieťaťom komunikovať. Doma ich budete postupne nacvičovať v rôznych situáciach. A než sa program skončí, nazbierate súbor nových schopností, ktoré začleníte do bežného života.

Nie len "sedieť a počúvať"

alebo čo tento program ponúka:

Celý program je nastavený tak, aby bol praktický. Dozviete sa prečo a ako uplatniť nové stratégie, vyskúšate si to a za pomoci skúseného terapeuta prevediete rovno do praxe.  

Program obsahuje:

 • 1 informatívne stretnutie pre všetkých záujemcov
 • 1 osobnú vstupnú konzultáciu s Hanen-certifikovaným logopédom na začiatku programu
 • 8 stretnutí (cca 2 a pol hodiny) 1x do týždňa pre malú skupinu rodičov
 • 3 individuálne návštevy u Vás doma spojené s video-koučingom

Aby bol program efektívny, je potrebné:

 • aby na stretnutia chodili obaja rodičia/ všetci opatrovníci dieťaťa
 • aby sa zúčastnili na všetkých stretnutiach
 • urobiť 3 krátke videonahrávky interakcie rodič + dieťa v jeho prirodzenom prostredí (u Vás doma), ktoré pomôžu logopédovi určiť ciele na mieru šité pre Vaše dieťa


Tieto nahrávky Vám

 • pomôžu uvidieť čo Vášmu dieťaťu pomáha rozvíjať komunikáciu
 • umožnia znovu prehrať momenty, v ktorých dieťa komunikovalo a porovnať jeho posun
 • umožnia znovu prehrať momenty, v ktorých ste Vy vyladili svoju reč a prístup a porovnať Váš posun

HANEN® alebo Logopédia?

Kurzu Hanen® sa môžu zúčastniť rodičia detí, ktoré chodia na logopédiu. Rovnako aj rodičia detí, ktoré sa v reči oneskorujú mierne a na logopédiu nechodia.

Hanen® kurz môže viesť iba logopéd. A to taký logopéd, ktorý bol na túto činnosť certifikovaný centrom HANEN®. Kurz Hanen® však nenahrádza individuálnu terapiu dieťaťa u iného logopéda. Skôr ju dopĺňa. Kým individuálna terapia sa orientuje na dieťa a stanovuje preň presné ciele (napr. konkrétne slová, gestá, kombinácie), Hanen® kurz sa orientuje viac na Vás a na to, akým spôsobom podporíte vývin reči Vášho dieťaťa počas celého dňa. Niektorým deťom stačí, ak na ne rodičia viac vyladia svoju reč a prístup. Iným to pomôže, no potrebujú intenzívnu terapiu, aby sme videli väčší posun. Preto návštevu logopéda vo vašom okolí neodkladajte, ani "nevymieňajte" za kurz Hanen®.

Kurz Hanen® obsahuje vstupnú konzultáciu, na ktorej prebehne čiastočná diagnostika Vášho dieťaťa. To nám pomôže porovnať a zmerať jeho budúci pokrok. Výstupom je návrh do ďalšej individuálnej terapie. Aj tieto údaje môžu Vášmu logopédovi pomôcť. A naopak, ak máte diagnostiku od svojho logopéda, môže pomôcť logopédovi, ktorý vedie kurz.

Nie ste si istí?

Nie ste si istí, či sa reč Vášho dieťaťa vyvíja správne? Či už treba kontakovať odborníka? Nie ste si istí, či je kurz vhodný práve pre Vás? Možno nájdete svoju odpoveď v tomto článku. Alebo ma kontaktujte a napíšte mi svoju otázku!

Informujte sa o začiatku kurzu

Kurz Hanen najbližšie otvoríme v lete 2018. Zanechajte nám svoj e-mail a informujeme Vás, kedy začíname nový kurz.

Kto? Kde? Kedy?